Prowadząc przedsiębiorstwo niejednokrotnie zastanawiamy się, jak zaoszczędzić. Chcemy zarabiać, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wysokie dochodu wygenerują nam pod koniec miesiąca wysokie zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego. Szukamy więc sposobów, żeby go obniżyć. A to wiąże się z podniesieniem kosztów uzyskania przychodów. Jak to zrobić?

Jakie są skuteczne sposoby na obniżenie podatku dochodowego?

Zacznijmy od tego, że podatek liczony jest procentowo od uzyskanego dochodu. A dochód to przychód minus wszystkie wydatki, które ponieśliśmy w ramach danego miesiąca obrachunkowego. Wydatki te to koszty uzyskania przychodów i to od nich w głównej mierze zależy pozycja przedsiębiorstwa. Właściciele firm doradzają się księgowych, szukają metod na ich podwyższenie i wrzucają w koszty wydatki, które nie są powszechnie używane jako koszty firmowe. Są jednak na tyle skuteczne i zgodne z polskim prawem, że można je do takowych zaliczyć. Trzeba tylko być otwartym i wiedzieć, jak do nich podejść.

Co jest często wykorzystywane?

Częstym sposobem stosowanym na obniżenie podatku dochodowego jest prowadzenie biznesu we własnym mieszkaniu. To doskonała metoda dla tych, którzy nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni albo posiadają większy dom. Wówczas koszty uzyskania przychodów stanowić będą wydatki związane z wynajmem mieszkania, jednak należy określić proporcję związaną z użytkowaniem biura, najczęściej w formie przestrzeni wykorzystywanej na cele firmowe.

Do tego można również wrzucić wszelkie koszty związane z opłatami za elektryczność czy ogrzewanie. Oczywiście pamiętajmy o proporcji. Jeśli użytkujemy to na zmianę z mieszkaniem to konieczne będzie takie określenie. Inaczej możemy liczyć się z karą grzywny ze strony Urzędu Skarbowego w przypadku kontroli.

Co jeszcze możemy zrobić?

Innym sposobem jest zakup psa. Tutaj musimy jednak uważać, ponieważ ostatnio Urząd Skarbowy w miejscowości pod Toruniem wydał nieprzychylny wyrok dla przedsiębiorcy, który rzeczywiście uznał zakup psa jako koszt firmowy – więcej na toruninfo.pl. Dlatego oczywiście nie takiego domowego, tylko stróżującego. Jest to alternatywa dla osób, które nie korzystają z usług ochroniarskich, a posiadają w biurze sprzęt wysokiej wartości i nie chcą, by ktoś go ukradł. Wówczas koszty uzyskania przychodu stanowić będą wszelkie wydatki związane z zakupem psa i jego utrzymaniem. A tu mamy już szerokie pole do popisu. Kupić możemy budę, smycz, karmę czy nawet opłacić wizytę u weterynarza. Przecież ten pupil chroni nasze przedsiębiorstwo.

No i jeszcze pojazd

Ostatnim ciekawym wydatkiem zaliczanym do kosztów uzyskania przychodów jest kupno pojazdu, z którego korzystać będziemy jeżdżąc do pracy. I nie mamy tu na myśli samochodu, gdzie oczywiste jest, że połączony jest z prowadzeniem biznesu. Chodzi o rower czy skutek, który używać będziemy stricte w celach biznesowych. Jeśli więc chcemy zachować dobrą kondycję fizyczną albo nie mamy możliwości dojazdu do pracy samochodem, z jakiś powodów, to kupno roweru czy skutera będzie idealnym rozwiązaniem. Podniesie koszty, obniży dochód i sprawi, że zapłacimy niższych podatek.

Sposobów na obniżenie podatku dochodowego jest znacznie więcej. Tak naprawdę najlepiej poradzić się doświadczonego księgowego albo w wątpliwych przypadkach wysłać prośbę o interpretację danego wydatku. Wówczas będziemy pewni swojego wyboru i w przyszłości nie narazimy się na kontrolę ze strony urzędu skarbowego.