Dawne budynki przemysłowe i zamieszkane kamienice to wyjątkowy przykład architektury z duszą, która często wzbudza największe zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, a także sprawia, że miasto wyróżnia się swoją własną historią i wyjątkowymi zabudowaniami. Długoletnie budynki bardzo często wymagają jednak odnowienia, ponieważ upływający czas i niesprzyjające warunki atmosferyczne mają duży wpływ na ich wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny. Warto jednak wspomnieć, że rewitalizacja budynków nie należy do najłatwiejszych zadań – architekt musi bowiem skutecznie odtworzyć i odwzorować wizję dawnego projektanta we współpracy z konserwatorem zabytków. Mimo to odnowa tego typu nieruchomości to inwestycja na wiele długich lat, która pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta i na rozwijającą się w nim turystykę.
Kiedy warto zdecydować się na rewitalizację obiektów budowlanych?
Odpowiednio zaplanowana i wykonana rewitalizacja obiektów budowlanych przywraca budynkom dawny blask i przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego danego miasta. Dlatego też odrestaurowywanie budynków przede wszystkim przeprowadza się w lokalizacjach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów lub mieszkańców i stanowią niezwykle ważną wizytówkę miasta. W przypadku większych miast, takich jak Wrocław, ma to miejsce między innymi na rynkach czy w pobliżu ważnych zabytków. Ważny punktem na mapie zabytkowego Wrocławia są na przykład Browary Mieszczańskie, których rewitalizację przeprowadziło studio SRDK.
Po rewitalizacji wspomniane Browary Mieszczańskie zyskały nie tylko odnowiony, wyjątkowy wygląd, ale stały się również miejscem, które zaczęło zwracać na siebie uwagę różnego rodzaju inwestorów i firmy. W efekcie obecnie Browary Mieszczańskie stanowią siedzibę wielu ważnych przedsiębiorstw i wciąż się rozwijają. Ponadto są także idealnym miejscem do zamieszkania ze względu na swoją lokalizację, czyli bliską odległość od centrum i dobrze skomunikowane tramwaje czy autobusy. Dlatego też starannie zaplanowana rewitalizacja budynków staje się inwestycją, która szybko się zwraca, przyczyniają się do rozwoju miast i do zachęcania turystów do zwiedzania różnych jego zakątków.
Czym powinna się wyróżniać odpowiednio przeprowadzania rewitalizacją budynków?
W przypadku rewitalizacji budynków niezwykle ważne okazuje się wybranie architekta, który podczas tworzenia projektu uwzględni historię danej nieruchomości oraz będzie w udany sposób współpracował z konserwatorem zabytków. Dzięki temu odrestaurowane budynki będą wyróżniały się estetycznym wyglądem i ponadto stworzą spójną całość z innymi okolicznymi zabudowaniami. Ponadto zachowamy ich wyjątkowy charakter, który wpływa na wizerunek całego miasta. Dlatego też warto zadbać o wykonawcę, który również uwzględni wszystkie szczegóły przedstawione przez architekta i konserwatora oraz wykorzysta do prac wysokiej jakości materiały. W efekcie budynek wytrzyma w nienaruszonym stanie wiele długich lat i nie będzie wymagał ewentualnych poprawek w najbliższej przyszłości.